Renata Žemaitienė redaktorė
Nr. 57 2019 03

Kiek trunka viena sekundė?

„Fast life - taip taikliausiai galėtume apibūdinti šiandieninę pasaulio būseną.”

Taip jau yra, kad nuobodi diena trunka amžiais, bet kuomet veiki tai, kas patinka - laikas prabėga akimirksniu. Bet kiek trunka akimirka šiandien? 

Sako, jog straipsnių jau nebeskaitome - tik antraštes. Į įrašus socialinėje erdvėje nesigiliname, juos tiesiog  laikiname. Reklamos kūrėjai primygtinai prašo, jog vaizdo medžiaga būtų kuo trumpesnė, nes „lygiai po vienos minutės pusė žiūrėjusiųjų ją jau išjungia”. Double espresso populiarumas auga, greito maisto restoranai klesti, o mes vis stengiamės per trumpesnį laiką padaryti daugiau. „Fast life” - taip taikliausiai galėtume apibūdinti šiandieninę pasaulio būseną. Ką ji reiškia? 

Paklauskite internautų - ir jie ironizuos: „To go for short-term excitement rather than long-term commitment.” Paklauskite žymaus socialinės antropologijos profesoriaus Thomas Hylland Eriksen - ir jis pateiks kontraversiškų pavyzdžių. Apie tai, jog laiką taupantys mobilieji telefonai tapo pagrindine jo trūkumo priežastimi: mes gyvename online rėžimu. Arba „In the Shallow”, kaip pasakytų suspaudusi glėbyje savo pirmąjį Oskarą Lady Gaga. O bėgdami nuo beprotybės, tuo pačiu patys ją ir kuriame: štai fotografijų skaičius viešoje erdvėje dramatiškai auga. Tiesą sakant, į feisbukus, instagramus  ar snapchatus jų įkeliame daugiau nei 1.8 mlrd. (!) kiekvieną mielą dieną. Nors niekas dar nėra atskleidęs paslapties, kodėl reikia fotografuoti kiekvieną maisto lėkštę, saulėlydį, savo kojas ar augintinio uodegą, bet būtent tai dažniausiai ir įamžiname. Profesorius tiesmukas: „We are overheating - driving in a highway with no speed limit, and unfortunally, no direction.”  

Ir jei anksčiau svajodavome apie galimybę būti greitesniais, dabar „turime kovoti dėl teisės būti nepasiekiami - teisės gyventi ir mąstyti lėčiau.” Ta pati sekundė, kurios anksčiau nepastebėdavome, šiandien susideda iš begalės pasirinkimų. 

Bet yra skirtumas tarp „gyventi greitai” ir „gyventi gerai”.

Taip perdega žmonės, perdega verslai. Todėl TMD mokymuose vis garsiau kalbame apie emocinės įtampos valdymą, harmonijos propagavimą, emocinę kompetenciją, tobulą darbadienį, įrankius planuoti laiką, motyvuoti save.  Nes juk kvaila skubėti prie įsivaizduojamos finišo linijos be tam reikalingų resursų ir jos niekada nepasiekti.