Renata Žemaitienė redaktorė
Nr. 33 2015.12
renata.zemaitiene@tmd.lt

Kur dingo Aladino lempa?

„Pažadink žmoguje žvėrį ir jis bus žvėrimi”. Bet kaip pasikeistų pasaulis, jei pažadintume jame kūrėją?

Prancūzija mano širdyje gyvena jau seniai. Gal nuo tada, kai išmokau šią kalbą mokykloje, gal nuo žavingų prisiminimų apie Liuksemburgo sodus, Monmartrą ar Eliziejaus laukus… Kaip ir visos mažos mergytės, aš mėgau princeses ir Paryžiaus Disneilendą, bet lygiai taip pat man patikdavo ir pasakos apie Artimuosius Rytus, kuriuose Aladino lempos džinas galėdavo išpildyti kiekvieną norą.

Šiandien Prancūzija vienijasi, išgyvena savo skausmą. Prancūzijai be galo sunku, bet tuo pačiu ir lengva, nes šiandien ji - viso pasaulio glėbyje. Žinoma, yra ir kita šios neseniai įvykusios istorijos pusė. Tai istorija tų, kurie visa tai atliko. Ne ISIS. Ne teroristai. Ne džihadistai. Ne pabėgėliai. Ne musulmonai. Ne arabai. Tai padarė žmonės.

O žmogžudžiu niekas negimsta. Nepatikėsite, bet ir tie vyrukai, kurie sunaikino save ir kitus, kažkada buvo vaikai. Jie lakstė basomis, lankstė popierinius lėktuvėlius, skaitė tas pačias pasakas apie Aladiną ir gali būti, jog svajojo pamatyti tikras futbolo varžybas tame pačiame stadione, kuriame žudė. Jie buvo paprasčiausi vaikai. Kaip aš ir jūs.

Bet kažkas iš jų galbūt neteko mamos. Kito akyse galbūt buvo nužudytas brolis. Iš kažko greičiausiai tyčiojosi, stipriai ir daug… O vėliau suaugę dėdės jiems tikriausiai pasakė, jog pasaulis blogas, ir blogį reikia sunaikinti. Jie vaikai, jie patikėjo. Ar nebūtumėte patikėję jūs?

Jei tik galėtume bent akimirką pasikalbėti kaip paprasti žmonės… Apie abipusį skausmą ir neviltį, svajones ir meilę, pyktį ir tikėjimą… Galbūt tuomet iš bombonešių norėtųsi mėtyti pliušinius meškiukus ar rožes? Taip, taip, suprantu. Kad tai įvyktų, tai jau tikrai reikia tos stebuklingos Aladino lempos…

„Pažadink žmoguje žvėrį ir jis bus žvėrimi”. Bet kaip pasikeistų pasaulis, jei pažadintume jame kūrėją? Nepamirškite to pakuodami Kalėdines dovanas, peržiūrėdami darbuotojų ugdymo planus ar besiruošdami metiniams pokalbiams su pavaldiniais.