Kazachstanas – kaip gelbėjimosi ratas

2008 10 21

Samdomas vadovas reikalaus raudonmedžio stalo ir didelio gražaus krėslo, aukšto lygio įmonių vadai su pavaldiniais nesikalba, o darbuotojai tikisi gauti atlyginimą už tykų pasisėdėjimą darbe. Tokia Kazachstano rinkos specifika, tačiau bendrovė „TMD Partners“ tvirtina, kad pajamos atpirks keistenybes.

Bendrovė „TMD Partners“ teikia mokymų ir konsultavimo paslaugas verslo įmonėms Lietuvoje, o nuo rugsėjo įmonės filialas jau dirba Kazachstane. Darius Pietaris, „TMD Partners“ konsultantų ugdymo vadovas, sako, kad tarptautinė plėtra – vienas iš sprendimų, kaip plėtoti verslą recesijos metu.

„Norėjome užbėgti už akių ekonominiam sunkmečiui čia, Lietuvoje. Tai viena iš priežasčių, kodėl peržengėme Lietuvos rinkos ribas. Šitaip galime išskaidyti riziką, nes Kazachstanas yra žaliavų šalis ir net tame pačiame ekonominiame cikle rinka greičiausiai reaguos skirtingai“, – kalba p. Pietaris.

Anot jo, verslo mokymo ir konsultavimo bendrovė krizės signalus jau pajuto – norint išlaikyti darbo apimtį, reikia įdėti kur kas daugiau pastangų. Keičiasi ir įmonių poreikiai – jos atsisako net ir seniau suplanuotų įmonių renginių ir daugiau domisi veiklos efektyvumo projektais.

Į filialą Kazachstane per pusantrų metų bendrovė „TDM Partners“ numačiusi investuoti apie 200.000 USD (512.000 Lt). Planuojama, kad šiemet veikla Kazachstane bus nuostolinga ir įmonės rezultatai bus prastesni, tačiau kitąmet, anot p. Pietario, filialas jau dirbs pelningai.

„Tai tik laiko klausimas. Prireikus galėsime į Kazachstaną perkelti savo veiklą – jei pajusime, kad čia reikalai prastėja. Be to, mastai Kazachstane kiti. Kiek Lietuvoje įmonių, turinčių 21.000 darbuotojų?“ – kalba p. Pietaris.

Nr.1

Kazachstanas „TMD Partners“ pasirodė patrauklus, nes bendrovė turi patirties, kurios gali prireikti šios šalies įmonėms.

„Dabar Kazachstano rinka tokiame plėtros etape, kaip Lietuvoje prieš 8–9 metus. Tai liečia visas sritis. Krizė Kazachstane tęsiasi antrus metus ir bendrovės suvokia, kad nepasieks gerų rezultatų be naujų sprendimų“, – sako pašnekovas. Jis taip pat vardija viliojantį minėtos rinkos augimą, be to, tokiems klientams, kaip keliose šalyse veikiančios korporacijos, įmonė galės pasiūlyti solidesnį paslaugų krepšelį.

„Kas įdomiausia, kad Kazachstanu domisi ne vien arčiau jo esančios Baltijos šalys, bet ir visa Europa, net Islandija. Nes ten dideli pinigai. Kiek žinau, verslininkai ten neskuba važiuoti, bet susidomėjimas didelis“, – pasakoja Lina Vaitkevičienė, Ekonominės plėtros agentūros (LEPA) Tarptautinės prekybos plėtros departamento direktorė. LEPA šią savaitę rengia seminarą apie verslo plėtros galimybes Kazachstane. Jos žiniomis, tema sudomino per 100 verslininkų.

Vietinių ypatumai

„TMD Partners“ filiale dirba 7 vietiniai žmonės, o jų prižiūrėti ir mokyti nuolat važiuoja darbuotojai iš Lietuvos. Ponas Pietaris sako, kad Kazachstane sunku rasti reikiamos kompetencijos darbuotojų. Ir jie kainuoja 20–30% daugiau nei Lietuvoje.

„Tačiau jiems sunku prisiimti atsakomybę. Tą pastebime bendraudami net su įmonių valdybos nariais. Tai kultūrinis skirtumas. Darbuotojams taip pat labai sunku suvokti, kad įmonė turi kasdienius uždavinius, planus, tikslus, kad yra tam tikras krūvis, o vienam neatlikus darbo, kenčia visa komanda. Jie linkę tyliai prasėdėti ir gauti už tai atlyginimą“, – pasakoja p. Pietaris.

Jis taip pat stebisi, kad Kazachstane aukšti vadovai ar įmonių savininkai su žemesnio rango darbuotojais apskritai nešneka.

„Bendrauja tik elektroniniais laiškais ar oficialiais raštais. Atotrūkis tarp grandžių kartais sunkiai įsivaizduojamas. Žinoma, pasitaiko tokių dalykų ir Lietuvoje, bet Kazachstane mastas visai kitas“, – teigia p. Pietaris.

Jis sako, kad nusamdytiems darbuotojams buvo keista, kad įmonėje vienas žmogus nėra vertingesnis už kitą, stovintį ant aukštesnio hierarchinio laiptelio. Kita vertus, norint Kazachstane nusamdyti įmonei vadovą, reikia pabrėžiančių jo rangą atributų.

„Kad ir kaip būtų keista, bet jiems reikia didelių gražių krėslų ir raudonmedžio stalo. Jiems tai svarbu“, – kalba p. Pietaris.

Inga Razmaitė