Renata Žemaitienė redaktorė
Nr. 45 2017 06

Patarėjai ir jų blynai

„Tai tarsi tokia keista šiuolaikinė priklausomybė - visur ir visada ieškoti patarimų, kurie privalo atitikti kelis paprastus kriterijus: kaip mažiau galvoti patiems ir greitai gauti rezultatą?”

Šiais laikais visiems labai kyla noras klausytis patarimų. Bent jau toks įspūdis susidaro, pasižvalgius po viešas erdves.

Patarimus, kokią suknelę pirkti, dalina stiliaus žvaigždės, tinklaraščiai nurodo, kur valgyti, viltingai nuteikia patarimai, kaip susirasti svajonių darbą, nuraminti nervus per egzaminus ar ant palangės užsiauginti pomidorus. Jei atostogausite, jums vertėtų perskaityti patarimus vykstantiems į keliones, o renovuojantiems namus - pasigilinti, kaip išdėstyti baldus pagal feng šui. Panašu, jog ir vaikų jau nebemokame auklėti, nebaigę tėvystės kursų, o mano draugė neseniai šokiravo prisipažinusi: „Nebemoku iškepti paprasčiausių blynų, nepagooglinus jų recepto internete”. Ir verslas čia - ne išimtis.

Nieko nebestebina patarimai, kaip uždirbti milijoną per penkias dienas, o norint greičiau pasiekti tikslus, pasirodo, juos reikia užsirašyti ryškiai violetiniu rašikliu ant žalio lapo. Konferencijose labiausiai vertinamos tos pranešimų skaidrės, kuriose aiškiai išdėstyti punktai, tai ką konkrečiai reiktų daryti „čia ir dabar", o socialiniai tinklai lūžta nuo priminimų: „Niekada nepiktnaudžiaukite kreditu", „Neįdarbinkite draugų", „Kurkite optimistiškai, planuokite pesimistiškai" ir t.t.

Tai tarsi tokia keista šiuolaikinė priklausomybė - visur ir visada ieškoti patarimų, kurie privalo atitikti kelis paprastus kriterijus: kaip mažiau galvoti patiems ir greitai gauti rezultatą? Greitis gal ir neblogai, bet štai pirmasis noras susimąstyti verčia.

Mes nuolat klausome kitų. Tik ar nepamirštame, jog kažkada mokėjome galvoti patys? Bijome technologijų, nes jos kuria robotus, bet ar tik kartais patys netampame jais? Kažkas kitas išspręs visas jūsų problemas per penkias minutes, nes … turi stebuklingai veikiantį receptą. Bet kas, jei jo galiojimo laikas jau baigėsi?

Patarimus vertinkite. Gyvus, išmintingus, pagrįstus, autentiškus, tų žmonių, kurie jums yra tikri Autoritetai. Bet nepulkite graibyti receptų, kurių kūrėjai dažnai juos būna tik nusižiūrėję iš kitų, ir to vieno vienintelio, privalomo, apsvilusio blyno neretai net nepabandę kepti…

Todėl čia, TMD, mums kur kas geriau sekasi kartu su jumis ieškoti problemos priežasčių, stebėti, pritaikyti metodus, o neretai - sukurti unikalų, vienetinį sprendimą. Ugdant žmones narplioti ne visai malonias, bet tobulėti verčiančias situacijas, kantriai atsakinėti į klausimus, dirbti tam, kad būtų pokytis, o ne pliusas, treniruotis, kad augtų komanda, o ne biuro piktžolės.

O jei jau patarti - tai tik tada ir apie tai, kas iš tiesų išbandyta 10 000 kartų ir nepriekaištingai veikia. Kaip ir tie tikros šeimininkės blynai, kuriuos ji iškepa be jokio recepto, kas kartą pagardindama naujais, tik jai vienai žinomais ingredientais.