Renata Žemaitienė redaktorė
Nr. 54 2018 05

Plastikinės bangos

„Mažiau šiukšlių - daugiau gyvenimo.”

Plastikas. Vienas įdomiausių pastarųjų metų atradimų, absoliučiai pakeitęs mūsų buitį ir gyvenimo kokybę. Pigus, stiprus, ilgalaikis, praktiškai galimas transformuoti į bet kokią formą.

Virtuvėje galbūt naudojate plastikines pjaustymo lenteles, pieno butelius, skalbiklius, vaikams ruošiate priešpiečių dėžutes. Plastiko galima rasti ir šaldytuvuose, skrudintuvuose ar kavos aparatuose. Nebeįsivaizduojame pirkimo be plastikinių pirkinių maišelių. Jo pilna žaisluose, balduose, oro kondicionieriuose ir netgi jūsų smart telefonuose.  

The Independent pastebi, kad plastiko jūroje jau net 500 kartų daugiau nei žvaigždžių mūsų galaktikoje, o iki 2050 m. reikalai dar labiau „pajudės į priekį” - plastiko vandenyse bus daugiau negu pačios žuvies.

Taip. Plastikas iš tiesų keičia mūsų gyvenimą. 

Prisigaminome jo tiek daug, kad drąsiai galėtume jį valgyti. Bėda tame, kad jis labiau patinka vėžliukams,  žuvėdroms ir ešeriams, kuriems yra tiesiog panašus į plaukiojančias medūzas. Be to, dėl sintetinių priedų, kvepia patraukliai, todėl jūros gyvūnai jį noriai ragauja. Visa bėda, kad plastikas be proto nuodingas ir dėl to palengva miršta net 600 rūšių jūrinės floros ir faunos. Palyginus, jog net 79% pagaminamo plastiko yra vis dar išmetama, banglentininkai plastiko bangose ar šiukšlių upės palengva tampa keista mūsų atostogų kasdienybe. 

Žinoma, iš to galima padaryti ir šiek tiek fun. Štai attn.com pasakoja apie turistams Amsterdame siūlomą atrakciją žvejoti plastiką iš kanalų. The Economist imasi rimtesnio kampo ir rašo apie vikšrus, kurie iš tiesų sugeba maitintis plastiku. Mokslininkai sako, jog tai gali būti stipri viltis žmonijai mažinti pačių sukeltą užterštumą.

Tačiau kol plastiką valgyti gali tik kirminai, gal mums būtų paprasčiau tiesiog nešiukšlinti? Atsisakyti nuo plastiko plačiąja prasme: nešiukšlinti nei buteliais, nei darbais, nei mintimis. Nepalikti jo nei gamtoje, nei ant darbastalio, nei socialinėje erdvėje, neišpilti kolegoms. Žmogus vienodai stiprus tiek kurti, tiek naikinti. Ir jei į savo darbo kasdienybę įneštume daugiau paties savęs - (savi)kontrolės, (savi)motyvacijos, (savi)reguliacijos, (savi)raiškos, (savi)monės, (savi)vertės, būtų ne tik daugiau gryno vandens, bet ir greičiau atliktų darbų, aukštesnių rezultatų ir žymiai didesnio pasitenkinimo.

Nes mažiau šiukšlių - daugiau gyvenimo.