Renata Žemaitienė redaktorė
Nr. 53 2018 04

Spindėti ryškiai

„Dažnai mėgstame sakyti, jog išaugame veiklas, santykius ar darbovietę. Bet iš tiesų, pirmiausia praaugame kažką tokio savo viduje, pasiekdami būseną, suteikiančią impulsą keistis.”

Kas yra jūsų varomoji jėga? Šaltinis, iš kurio semiatės idėjų, įkvėpimo gelmė, pagrindinis veiklos motyvatorius? Žymusis animatorius W.Disney sakydavo, jog jo aplinkoje visuomet nugali smalsumas: „We keep moving forward, opening new doors, and doing new things, because we’re curious and curiosity keeps leading us down new paths.”  

Tuo tarpu šiuolaikinio cirko pradininkui, amerikiečiui Ph.T.Barnum padovanoti pasauliui iki to neregėtą pasilinksminimo formą leido pasiektas dugnas. Atleistas iš darbo, neturėdamas lėšų ir namų, jis nenuleido rankų. Dugnas, kuris dažnam gali būti kelio pabaiga, amerikiečiui tebuvo tiesiog diskomfortas ir nepasitenkinimas esama padėtimi, pagrindas atsispirti. Ir taip Amerikoje atsirado šou verslas, aukštyn kojom apvertęs visą iki tol žmonėms žinotą  pramogų sąvoką.

Jei vienus uždega dugnas, kiti pradeda blogai jaustis, jei viskas sekasi gerai. Labai dažnai esame raginami šiukštu neįstrigti populiariosiose komforto zonose. Tarsi visas gyvenimas, geresni santykiai ar didesnis pasitenkinimas darbu yra kažkur ten, už tos nematomos ribos. Tiesa, psichologai kalba atsargiai, sakydami, jog vienareikšmiško atsakymo būti negali.  

Žmonių motyvus keistis tyrinėjusi M.Daum savo knygoje teigia, jog nieko blogo tame komforte, jei jaučiatės pozityviai ir dirbate produktyviai. „Saugūs vandenys” leidžia pasiekti tokį gylį, kurio audrose neišbandysi”, - argumentuoja ji. Jai antrina ir Debbi Carberry, sakydama, jog ir komforto zonoje galima „ryškiai spindėti”. „Komforto zona suteikia saugumą, pasitenkinimą ir apibrėžtumą,”  - aiškina ekspertė. O būtent to ir reikia mūsų gerai jausenai. Organizacinės elgsenos specialistas Garus Molinsky pokalbį šia tema baigia taiklia išvada: „We should only move out of our comfort zones for something we really care about, not because external influences or peers make us feel that we should”. 

Dažnai mėgstame sakyti, jog išaugome veiklas, funkcijas, santykius, darbovietes. Bet iš tiesų, pirmiausia praaugame kažką tokio savo viduje, pasiekdami būseną, sukeliančią jausmą veikti, ir su aplinka tai nebūtinai susiję. Kiekvieno vidinis impulsas yra unikalus ir tik jis pakužda, kada. Nes tik mes patys galime geriausiai suvokti, ko norime ir kas mums iš tiesų labiausiai sekasi.