Stresas - gyvenimo skonis ir kvapas?

Mums visiems gyvenimas sunkus savitai ir autentiškai
2021 06 18

"Stresas yra gyvenimo skonis ir kvapas”, - sakė H. Selye, kuris yra vadinamas streso tėvu. Arba novatoriumi endokrinologu, atlikusiu svarbų mokslinį darbą apie nespecifinį organizmo atsaką į stresorius. Tą padarė beveik netyčia (nes ieškojo naujo lytinio hormono) ir pakankino nemažą skaičių pelių (nes eksperimentavo būtent su jomis). Žymus indėlis, kuris leido sužinoti, kad prisiragavus to gyvenimo skonių ir prisikvėpavus aromatų, turime adrenalino antplūdį trumpalaikėje perspektyvoje ir (sužinojome vėliau) hiperkortizolizmą, jei užsibūname susinervinę.

O kas tada - žinome kiekvienas, nes nejausti streso reiškia būti mirusiu (cituoju tą patį Selye). 

Pavyzdžiui man, atopinio dermatito paūmėjimas su iki žaizdų išdraskytom rankom. Kažkam - atsinaujinusi skrandžio opa. Kitiems sutrinka kognityviniai gebėjimai ir jie prasčiau įsimena informaciją arba sutelkia dėmesį. Kiti rėkia ant visų iš eilės ir mėto brangius itališkus indus į sienas, kartais pataikydami į kompiuterio monitorių ir vėliau turi unikalią galimybę paskaičiuoti savo streso raiškos kainą eurais.

“Ar dabar streso amžius?”, - klausiu žmonių, kuriuos sutinku mokymuose. Dažnai jie linksi galva, nes taip jaučiasi, ir aš juos suprantu. Been there. Kiti man (kitiems, sau) primena, kad seniai buvo karas. Jie teisūs. Tik mums visiems gyvenimas sunkus savitai ir autentiškai, kažkieno akimis žiūrint juokingai arba nepakeliamai skaudžiai.

O ir streso slenkstis skirtingas. Kiek kartų buvome vėjo nublokšti ir nepalūžome, tiek stipresni esame kitoms audroms užėjus.

Įtemptas susitikimas artėja, o nuo jo mano plano vykdymas priklauso. Stresas? "Aš savo vaiką palaidojau”, - aidais atkartos 30 000 tėvų pasaulyje vos per vieną dieną. Žinau, kad kraštutinumais manipuliuoju. Vistik.

Donata Varnelienė
Partnerė | Pardavimų veiklos valdymo HUB vadovė | Diplomuota organizacijų psichologijos magistrė | EQ ir asmeninio efektyvumo srities konsultantė

“TMD Partners" atsisiuntėme Biodots - lipdukų, kurie leidžia įsivertinti streso lygį reaguodami į kūno temperatūrą - vieną iš streso biometrikų.

Esu skaičiusi straipsnį, kuriame viena išsakyta idėja mane sukaustė: “Jausti stresą madinga.” Mąstau apie tai penkerius metus. Ir, žinote, tam tikra prasme sutinku. Vakariečių visuomenėje tai gali tapti savosios vertės garantu. Nes aš priimu svarbius sprendimus, esu atsakingas už multimilijoninius dalykus (ne aš) ir dėviu kostiumėlį / kostiumą, kuris įrodo, kad dirbu rimtus reikalus. Tikiu, žinau, suprantu, galiu įsivaizduoti, kad visaip būna.

Tuo pačiu žinau, kad išgyvename daugybę ateities tragedijų, iš kurių didžioji dalis neįvyksta (skaičiau kažkadais knygą, pavadinimas ir autorius išgaravo, o šis sakinys liko).

Jei tvarkytis su realybe gali tapti iššūkiu, nes pas mus visus ji visokia, buvimo "čia ir dabar” paradigma (mindfulness) siūlo nespręsti ateities katastrofų, kurios dar neįvyko (įskaitant, bet neapsiribojant). Jei atvirai, tokiu būdu aš išgyvenau sunkiausius savo gyvenimo etapus.

  • Kokias 3 spalvas matote aplinkui?
  • Įvardinkite 3 jus supančios aplinkos tekstūras.
  • 3 garsai, kuriuos girdite dabar? Kokie jie?
  • Kur remiasi jūsų kūnas, kojos?
  • Gal šiuo metu kažką skanaujate? Koks tas skonis?
  • O ką užuodžiate?
  • Kokia aplinkos temperatūra?
  • Kas liečiasi prie jūsų odos?

Jei sąmoningai atsakėte į šiuos klausimus, sveikinu! Jūs ką tik išbuvote “čia ir dabar” akimirką. Kokia ji? Ką pajutote?

Dažnai žmonės atranda, kad dabar nevyksta nieko katastrofiško. Štai sėdžiu ir gurkšnoju kavą. Oras maloniai šiltas. Kojos remiasi į sofą, smėlį, žolę, plyteles, batus. Aplinkui yra žalios spalvos (nes jau yra!). Tai tiek. Tiek iš tikrųjų dabar mes išgyvename. Visa kita bus, be žinojimo kaip (nebent buriate iš krištolinio rutulio).

“TMD Partners" atsisiuntėme Biodots - lipdukų, kurie leidžia įsivertinti streso lygį (reaguodami į kūno galūnių temperatūrą - vieną iš streso biometrikų). Žvalgausi į lipduką šiandien. Vis mėlynas. Kol rašiau, pažaliavo. Vakar, likus 2 minutėms iki mokymo, pajuodo. Trumpam, that’s ok, adrenalinas mobilizuoja. Vėliau nurudavo ir tapo žaliu - įsitraukiau į tai, ką darau.

Žaismingas būdas stebėti, kas su tavimi vyksta. Ir stabdyti, kai vidiniai mentaliniai žirgai joja valandomis, dienomis, savaitėmis į priekį. Į ateitį, kurioje streso gali būti labai daug. Didžioji dalis jo - netikro. Ir nebemadingo, nes mada dabar apie gyvenimą ilgesnį, a?

Rezervuoti laiką apsilankymui