Ar apie savo savijautą organizacijoje kalbėti yra “neprofesionalu”?

Atpažinkime perdegimą darbe
2021 06 18

Pasak Harvard Business Review: "Beveik 50% JAV darbuotojų teigia, kad jaučiasi perdegę” dėl su pandemija susijusių veiksnių, tokių kaip nuotolinis darbas ir ilgesnės darbo valandos, nuolatinis vijimasis geresnių darbo rodiklių, jausmo, kad vis neuždirbam, tirpstančios ribos tarp asmeninio gyvenimo ir darbo, baimės dėl ateities ir pan. 

Įdomu, ar yra pamatuota statistika, koks procentas perdegimą patiriančių darbuotojų yra Lietuvos organizacijose? Pastaruoju metu labiau atkreipiu dėmesį į šią temą, ji aktuali, ypač daug apie perdegimą girdžiu per individualias koučingo sesijas arba 360 grįžtamojo ryšio aptarimus. Ryškėja pora tendencijų:

  • Tie, kurie nepripažįsta, kad patiria perdegimo simptomus darbe, nors paklausti vardina, kad jaučia pastovų nerimo jausmą, motyvacijos stoką, nesugebėjimą susikaupti ir kt. Neva tai normalu dabartiniu laikotarpiu, "visi taip gyvena ir dirba", "tiesiog saugom savo darbo vietas ir laukiam covid pabaigos".
  • Tie, kurie susidūrė su perdegimu ir supranta savo jauseną, bet retai ką daro. Čia užvaldo baimė būti nesuprastam, o galbūt ir nereikalingam, neva tokia būsena yra jų nekompetencijos dalis.
Renata Misevičienė
Partnerė | Lyderystės ir vadovavimo stiprinimo HUB vadovė | Lyderystės, vadovavimo ir įtakos srities konsultantė

Norisi tikėti, kad perdegimo darbe tema paskatina vadovus atkreipti dėmesį ne tik į veiklos rezultatus.

Sveikatos ekspertai sutinka, kad negydomas perdegimas gali pakenkti psichinei ir fizinei būsenai. Ne visi tai sugebame diagnozuot, bet pastebėti pakitusią savijautą tikrai nesunku, o pastebėjus - ieškoti būdų mažinti esamą ar galimą žalą. Jeigu… tam skiriamas dėmesys. 

Džiugu, kai ir nuotoliniu darbo formatu dirbančioje organizacijoje vyrauja betarpiškas bendravimas, dažni asmeniniai vadovo-darbuotojo susitikimai, atvira grįžtamojo ryšio kultūra. Tuomet yra didelė tikimybė pastebėti, sustabdyti vienas kito pakitusią būseną, elgseną ir pasiūlyti drauge ieškoti kitokių darbo metodų.

Tačiau, daugelyje kompanijų kalbėti apie savijautą yra pakankamai “neprofesionalu". Straipsniai ar tyrimai perdegimo tema itin aktualūs dabar, kai daugelis vadovų su darbuotojais išsamiau kalbasi per veiklos aptarimo metinius pokalbius. Norisi tikėti, kad perdegimo darbe tema paskatina vadovus atkreipti dėmesį ne tik į veiklos rezultatus. 

Jeigu vadovai nebuvo arti žmogaus per pastarąjį laikotarpį - tai bent dabar yra puiki galimybė užduoti klausimus ir suprasti, kokioje būsenoje yra tavo darbuotojas ir kuo, kaip vadovas, galėtum pagelbėti. Iš kitos pusės - tai laikas, kada darbuotojas turi nedalomą dėmesį kartu su vadovu pasikalbėti ir pasisakyti, kaip jaučiasi. Tik čia svarbu išdrįsti kalbėti atvirai.

Daugiau įrašų
Rezervuoti laiką apsilankymui